Logo szkoły

67-222 Jerzmanowa

ul. Obiszowska 25

Tel: 724-846-572

REGULAMIN KORZYSTANIA Z WYŻYWIENIA W PRZEDSZKOLU GMINNYM „ KRAINA MARZEŃ’ W JERZMANOWEJ.

REGULAMIN KORZYSTANIA Z WYŻYWIENIA

W PRZEDSZKOLU GMINNYM „ KRAINA MARZEŃ’ W JERZMANOWEJ.

 

PODSTAWA PRAWNA:

  1. Art. 106 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe  (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.).                                               
  2.      2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom z dnia 26 lipca 2016 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 1154)
  3. Statut przedszkola

 

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1.

„Regulamin korzystania z żywienia” określa zasady przygotowywania i wydawania posiłków, osoby uprawnione do korzystania z posiłków oraz zasady ustalania i dokonywania opłat
z tytułu żywienia w Przedszkolu Gminnym „ Kraina Marzeń” w Jerzmanowej .

 

 

WARUNKI KORZYSTANIA Z WYŻYWIENIA W PLACÓWCE

PRZEDSZKOLNEJ

§ 2

 

1. Przedszkole zapewnia odpłatne wyżywienie.

2. Na posiłki wydawane przez kuchnię składają się:

a) śniadanie I,

b) śniadanie II,

c ) I danie- zupa

c) II danie

3. Kuchnia przedszkolna przygotowuje posiłki zgodnie z obowiązującymi  normami żywieniowymi dla dzieci w wieku przedszkolnym na zasadach   obowiązujących przepisów Ministerstwa Zdrowia.

4. Jadłospisy oparte są na zasadach racjonalnego żywienia i opracowywane w systemie dekadowym. Ich treść ustala intendent i kucharka, a zatwierdza  dyrektor.

5. Informacja o aktualnym jadłospisie wraz z alergenami wywieszana jest  na tablicy ogłoszeń dla rodziców oraz umieszczana na stronie internetowej  placówki.

6. W uzasadnionych przypadkach dyrektor zastrzega sobie prawo do zmiany  jadłospisu w danym dniu.

7. Posiłki wydawane są z kuchni przez personel kuchenny, a następnie  rozwożone przez pomoce nauczyciela do poszczególnych sal zajęć  w godzinach:

a) śniadanie I: 8.15

b) śniadanie II: 10.00

c) I danie : 11.15

d) II danie : 13.15

8. Posiłki wydawane są wyłącznie na podstawie wykazu dzieci w przedszkolu w danym dniu do godziny 8.00 i pracowników zgłoszonych do płatnego  żywienia.

9. Z posiłków można korzystać wyłącznie w placówce (przedszkole nie  prowadzi sprzedaży na wynos).

10. Rodzic jest zobowiązany do poinformowania nauczycieli o alergii  pokarmowej dziecka w formie pisemnego zaświadczenia lekarskiego. Dzieci  uczulone na składniki danego posiłku otrzymują pełnowartościowy posiłek   zamienny.

 

UPRAWNIENI DO KORZYSTANIA Z WYŻYWIENIA

§ 3

1. Do korzystania z posiłków w przedszkolu uprawnieni są:

a) dzieci – wychowankowie przedszkola,

b) nauczyciele  zatrudnieni w przedszkolu.

 

USTALENIE WYSOKOŚCI OPŁAT ZA POSIŁKI

§ 4

1. Korzystanie z posiłków jest odpłatne.

2. Opłaty za posiłki pokrywają:

a) rodzice dzieci /prawni opiekunowie

b) nauczyciele przedszkola,

c) GOPS w Jerzmanowej    oraz na podstawie zawartego porozumienia między kierownikiem GOPS

a dyrektorem przedszkola.

3. Wysokość opłaty za posiłki ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu  z organem prowadzącym.

4. Koszt wyżywienia dziecka obejmuje koszt produktów zużytych  do przygotowania posiłków - koszt wsadu do kotła.

5. Dzienna stawka żywieniowa ustalana jest przez dyrektora przedszkola  z intendentem, na podstawie kalkulacji stawki żywieniowej uwzględniającej  faktyczne koszty zużytych surowców, zgodnie z normami żywieniowymi.

6. Kalkulację dziennej stawki żywieniowej sporządza się w oparciu o koszty  produktów wykorzystanych do przygotowania posiłków z dekady z dowolnie  wybranego miesiąca.

7. Rodzice informowani są o wysokości stawki żywieniowej na pierwszym  zebraniu w nowym roku szkolnym. Informacja umieszczana jest także  na tablicy ogłoszeń dla rodziców i stronie internetowej placówki.

8. Dla rozliczeń opłaty za wyżywienie dzieci przyjmuje się iloczyn liczby dni  roboczych w danym miesiącu oraz łączną liczbę dni faktycznej obecności  dziecka w przedszkolu.

9. Wysokość dziennej stawki żywieniowej dla dzieci oraz nauczycieli  korzystających z wyżywienia w przedszkolu określona jest w zarządzeniu dyrektora przedszkola.

10. W sytuacji wzrostu kosztu produktów do sporządzania posiłków zgodnie  z normami żywieniowymi, dopuszcza się możliwość zmiany stawki  żywieniowej w ciągu roku szkolnego, po uprzednim uzgodnieniu z organem  prowadzącym. Informacja o wprowadzonych zmianach przekazywana jest  rodzicom co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem, w formie ogłoszenia na

tablicy ogłoszeń dla rodziców i stronie internetowej placówki.

 

WNOSZENIE OPŁAT ZA POSIŁKI

§ 5

1. Informacja o wysokości opłaty za wyżywienie dziecka za poszczególny miesiąc znajduje się u intendenta.

2. W przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu opłata za wyżywienie nie  jest pobierana.  Rozliczenie za niewykorzystane posiłki dokonuje się w następnym miesiącu ( z dołu) rozliczeniowym po spełnieniu  niżej podanych warunków:

a) zgłoszenia nieobecności dziecka w dniu poprzedzającym tą nieobecność osobiście lub telefonicznie.

3. Naliczanie opłat dokonywane jest zgodnie z frekwencją wykazaną  w dzienniku zajęć (prowadzoną przez nauczycieli poszczególnych oddziałów) .

4. Opłaty dokonuje się na konto, którego numer umieszczony jest na stronie internetowej przedszkola .

5. W przypadku nieuregulowania opłaty w wyznaczonym terminie (do 15-go każdego miesiąca) rodzice zalegający z opłatami są indywidualnie informowani o konieczności uiszczenia opłat. Jednocześnie pozostają Oni dłużnikami z koniecznością natychmiastowego uregulowania należności za wyżywienie dziecka.

 6. Za datę zapłaty uważa się dzień wpływu środków finansowych na rachunek placówki.

 7. Jeżeli termin zapłaty przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, tzn. w święto czy w niedzielę, wówczas ulega on przesunięciu na pierwszy dzień roboczy.

8. W okresie pracy przedszkola w okresie wakacyjnym żywienie w placówce  odbywa się na tych samych zasadach, jak w ciągu roku szkolnego na podstawie pisemnych deklaracji.

9. W okresie przerwy wakacyjnej, gdy przedszkole jest zamknięte, odpłatność  za korzystanie z żywienia nie jest pobierana.

10. Z powodów organizacyjnych oraz ze względu na przygotowanie  odpowiedniej liczby posiłków, wskazane jest wcześniejsze poinformowanie przez rodzica/opiekuna o późniejszym przyprowadzeniu dziecka do  przedszkola (po godzinie 8.00) – najpóźniej tego samego dnia do godziny  8.00.

11. W przypadku planowanej nieobecności dziecka w przedszkolu należy zgłosić  ten fakt przynajmniej jeden dzień wcześniej intendentowi przedszkola.

12. Opłaty wnoszone przez GOPS odbywają się na podstawie wystawionych  przez przedszkole not księgowych, z załączoną listą dzieci, którym  przyznano dofinansowanie w terminie ustalonym odrębnymi przepisami.

 

ZASADY KORZYSTANIA Z WYŻYWIENIA PRZEZ WYCHOWANKÓW

PRZEDSZKOLA

§ 6

1. Posiłki spożywane są przez dzieci w salach dziennego pobytu.

2. Personel z obsługi rozkłada talerze, kubki i sztućce. W oddziałach dzieci  starszych w czynnościach tych uczestniczą dyżurni.

3. Posiłki oraz dodatkową porcję posiłku nakłada personel z obsługi.

4. Personel z obsługi jest zobowiązany odpowiednio zabezpieczyć przed  dziećmi pojemniki z jedzeniem.

5. Nadzór nad dziećmi spożywającymi posiłki sprawują nauczyciele i pomoce nauczyciela.

6. Przed każdym posiłkiem dzieci z nauczycielem wychodzą do łazienki  załatwić potrzeby fizjologiczne i umyć ręce.

7. Podczas posiłku dzieci są wdrażane do samodzielnego, kulturalnego  i bezpiecznego spożywania posiłków, bez ponaglania.

8. Jeśli dziecko wymaga pomocy podczas korzystania z posiłku jest mu ona  udzielana przez pracowników przedszkola.

9. W trakcie posiłku zachęca się dzieci do próbowania różnych smaków.

10. Jeżeli dziecko odmawia spożycia posiłku, próbuje się zachęcić dziecko  do zjedzenia wybranych przez nie składników (np. ziemniaki/mięso/surówka) – przynajmniej jednego składnika posiłku.

11. Raz w tygodniu (dzień wyznaczony na dany rok szkolny) dzieci z oddziałów  starszych same przygotowują sobie śniadanie ze składników   przygotowanych przez kuchnię.

12 . Po posiłkach w pierwszej kolejności wywożone są z sali naczynia i wycierane  stoliki.

13. W  przedszkolu  znajduje się dystrybutor z wodą, która w ciągu dnia jest podawana na życzenie dzieci w  jednorazowych kubkach.

 

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 7

1. Nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem żywienia w placówce sprawuje  intendent.

2. W sprawach dotyczących korzystania z wyżywienia, a nieokreślonych w niniejszym regulaminie, decyzję podejmuje dyrektor przedszkola.

3. Do przestrzegania postanowień niniejszego regulaminu zobowiązani są  wszyscy pracownicy przedszkola i rodzice.

4.  Nie dopuszcza się, bez zgody Dyrektora placówki, przynoszenia przez Rodziców  gotowych posiłków, potraw przygotowywanych poza przedszkolem.

5.. Rodzice muszą respektować podjęte przez Dyrektora decyzje w sprawie żywienia   dziecka.

6.   Regulamin wchodzi w życie z dniem

 

 Monika Musielak

 

Dyrektor przedszkola