Ćwiczenia oddechowe i zrób to sam (-:

Czy wiesz, że:

• W dzień i podczas snu dziecko powinno oddychać nosem. Taki tor oddechowy zapewnia właściwy rozwój aparatu artykulacyjnego.
  • W czasie mówienia powietrze wdychane jest głównie ustami, a wydychane ustami lub nosem, w zależności od wypowiadanych dźwięków.
  • Dzieci mające kłopoty z prawidłowym gospodarowaniem powietrzem mówią niewyraźnie. Zacinają się przy mówieniu, przerywają kwestie w najmniej spodziewanym momencie, "połykają" końcówki wyrazów. Mówią za głośno lub zbyt cicho.
  • Oddychanie przez usta powoduje, że przepływające ponad językiem powietrze utrudnia właściwą jego pionizację i w związku z tym, dziecko ma problemy z artykulacją głosek takich jak, np. sz, ż, cz, dż, l, r.

Co zatem robić by prawidłowo oddychać ? Ćwicz !

Jak ćwiczyć ?

• wąchaj kwiatki, potrawy, kosmetyki;
  • dmuchaj na gorąca zupę, herbatę, chuchaj na zmarznięte ręce;
  • zdmuchuj kawałki papieru ze stołu;
  • dmuchaj w płomień świecy, aby go zgasić;
  • puszczaj bańki mydlane;
  • dmuchaj w piórka, wiatraczki i w gwizdek;
  • samodzielnie nadmuchaj balona;
  • dmuchaj do celu, np. kuleczkami bibuły;
  • udawaj śmiech św. Mikołaja, starszej pani i małej myszki
  • licz na jednym wydechu – 1, 2, 3, 4, 5…… 101, 102   Buźka, Obrazek Z Dźwiękiem, Emotikon, Uśmieszków, Oko

Zrób to sam

Zabawa z biedronką jest wam dobrze znana. Polega na układaniu kropek na powierzchni biedronki za pomocą rurki. To doskonałe ćwiczenie dla warg i regulacji fazy wydechu.

A co jeśli chcesz poćwiczyć, a nie masz szablonu biedronki, nie masz drukarki i nie możesz jej wydrukować?

Nie martw się, zrób to sam!

Możesz wyciąć koło lub owal z czerwonego papieru, a potem dokleić tylko głowę i nogi. Pamiętaj o czarnych kropkach. Musisz je wyciąć.

Możesz też samodzielnie narysować biedronkę:

1. weź mały talerz i odrysuj koło - najtrudniejszą robotę masz za sobą;

Podgląd      Podgląd